Meet the all-new TaurusTX™ 22 Competition—a custom-tuned mod of our award-winning polymer sporting pistol. This full-size, semi-auto rimfire is painstakingly re-engineered to meet your most rigorous performance demands. The upgraded, red dot optics-ready slide and 5.4” Bull Barrel assembly brings match-grade accuracy and versatility to any shooting discipline. Giving today’s competitive shooters the unique opportunity to shatter records without breaking the bank.
Taurus TX22 Competition .22 LR (Black/Black Frame)
Meet the all-new TaurusTX™ 22 Competition—a custom-tuned mod of our award-winning polymer sporting pistol. This full-size, semi-auto rimfire is painstakingly re-engineered to meet your most rigorous performance demands
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Caliber | |
| Frame | Polymer |
| Front Sight | Fixed |
| Height | 5.44" |
| Weight | 23 oz. |
| Safety | Striker Block, Manual Safety, Trigger Safety |
| Barrel Length | 5.4" |
| Capacity | 16 |
| Slide | Hard Anodized Aluminum Black/ Optics-Ready |
| Length | 8.15" |
| Width | 1.25" |
| Rear Sight | Adjustable |






