The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in 9mm Luger the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform. Available in both full-size and compact models, the TH series is built on a polymer frame that boasts finger grooves along the grip, generous stippling panels and interchangeable backstraps (full-size only) for a custom fit.
Taurus TH9 Tenifer Black 9mm
The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in 9mm Luger the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 4.27" |
| Caliber | |
| Capacity | 17+1 |
| Finish | Tenifer Black |
| Grips | Polymer |
| Length | 7.72" |
| Safety | Firing Pin Block, Manual Safety |
| Sight | Front and Rear: Novak drift adjustable |
| Weight | 28.2 oz |






