TAURUS T4, Ideal for police and military use. It has a capacity of 30 rounds, caliber 5.56 NATO with a barrel of 14.5″ and semi-automatic action. Based on the renowned M4/M16 platform , it is considered an extremely reliable, lightweight weapon, easy to use and maintain.
Taurus T4 14.5″ Semi-Auto with Carry Handle 5.56mm NATO (Matte Black)
TAURUS T4, Ideal for police and military use. It has a capacity of 30 rounds, caliber 5.56 NATO with a barrel of 14.5″ and semi-automatic action. Based on the renowned M4/M16 platform , it is considered an extremely reliable, lightweight weapon, easy to use and maintain.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | Direct impingement/Gas operated |
|---|---|
| Barrel Length | 1:7 Twist, 14.5" |
| Caliber | |
| Capacity | 30 |
| Frame | Hard Anodized Aluminum Alloy |
| Front Sight | Front with protection. Adjustable for elevation. |
| Length | 787mm (Retracted stock) to 870mm (Extended stock) |
| Weight | 3.484 kgs |
| Width | 67mm |
| Safety selector | Semi-Auto, Safe |






