Lightweight. Low recoil. Exceptionally reliable. The all-new Taurus® 942 is an 8-shot 22LR revolver that’s ideal for concealed carry, recreational shooting and skills training.
Taurus M942 3″ .22 LR Matte STS
Lightweight. Low recoil. Exceptionally reliable. The all-new Taurus® 942 is an 8-shot 22LR revolver that’s ideal for concealed carry, recreational shooting and skills training.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 3.0" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Construction | Stainless Steel |
| Finish | Matte Stainless Steel |
| Front Sight | Serrated Ramp |
| Grips | Polymer |
| Height | 4.64" |
| Rear Sight | Drift Adjustable |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 25 oz. |
| Width | 1.34" |






