Another Taurus first! 20% more firepower with virtually no gain in size! The 856 Blue and Stainless are essentially the Model 85 in a six-shot version. So how did Taurus do it? With a clever mini gain in size we squeezed in the sixth hole in the cylinder. See it for yourself!
Taurus M856 .38SPL+P Matte STS
Another Taurus first! 20% more firepower with virtually no gain in size!
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | |
| Capacity | 6.0 |
| Finish | Matte Stainless Steel |
| Frame | Small |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Length | 6.55" |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 22.0 oz |






