The Taurus 856 is a reliable 6-shot, 38 Special revolver that features soft rubber grips-making it comfortable to shoot at the range while the double/single action increases speed and accuracy for follow-up shots. Known for its easily managed recoil impulse, the .38 Special round of the 856 can accommodate ammunition ranging from light target loads to self-defense rounds.
Taurus M856 .38Spl+P 2-inch Matte Black
Built for personal defense. Perfected for everyday carry. The Taurus® 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | |
| Capacity | 6.0 |
| Finish | Matte Black |
| Frame | Small – Carbon Steel |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Length | 6.55" |
| Weight | 22.0 oz |






