The Taurus Tracker family includes a full range of calibers and sizes to perfectly suit any hunting adventure. These rugged, durable revolvers also make a practical choice for backpacks and tackle boxes, especially where there are bears and other predators around. Extremely comfortable to fire and easy to control – the Tracker Series continues to grow in popularity thanks to its high level of accuracy, rock-solid performance and near-indestructible construction.
Taurus M627 Tracker 6″ .357 Shadow Gray
The Taurus Tracker family includes a full range of calibers and sizes to perfectly suit any hunting adventure.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 6" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Construction | Steel |
| Finish | Matte Stainless Steel |
| Frame | Compact |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Grooves | 6 |
| Grooves turn | Right |
| Height | 5.40" |
| Rate of twist | 1:16.5" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Transfer Bar |
| Trigger type | Smooth |
| Weight | 40 oz |
| Width | 1.531" |
| Porting | Yes |






