An incredible seven shots available at a moment’s notice. The 617 revolvers provide the advantage of the extra round with Taurus’ exclusive 7-shot cylinder. Soft rubber grips and low-profile sights make these revolvers a most desirable carry option for law enforcement professionals or for self-defense. Add in a yoke detent, and solid steel construction and there really is no competition for this hard-hitting combination of customer-requested features.
Taurus M617 .357 Mag/.38 Spl (STS)
An incredible seven shots available at a moment’s notice. The 617 revolvers provide the advantage of the extra round with Taurus’ exclusive 7-shot cylinder.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Barrel rifling | 1:16.5" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Construction | Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Frame | Compact |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Grooves | 6 |
| Grooves turn | Right |
| Height | 5.10" |
| Length | 6.625" |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Transfer Bar |
| Trigger type | Smooth |
| Weight | 28.3 oz |
| Width | 1.531" |






