With its impressive 8-shot cylinder, the Taurus 608 packs up to eight rounds of 357 Magnum or 38 Special +P ammo. Hammer forged for tough performance and confidence-boosting accuracy, this dependable decision-maker comes with a hand-fitted action, and a clean, crisp trigger right out of the box.
Taurus M608 Special Edition 6.5″ .357 STS
With its impressive 8-shot cylinder, the Taurus 608 packs up to eight rounds of 357 Magnum or 38 Special +P ammo. Hammer forged for tough performance and confidence-boosting accuracy, this dependable decision-maker comes with a hand-fitted action, and a clean, crisp trigger right out of the box.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 6.5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Construction | Stainless Steel |
| Finish | Engraved Stainless Steel |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Wood |
| Height | 6.0" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 51 oz. |
| Width | 1.8" |






