With the introduction of our first-ever micro-compact 9mm, the all-new Taurus GX4™ boldly outclasses anything else in its class—reaching unprecedented new heights in concealed carry firearm engineering, ergonomics and innovation. On the outside, there can be no doubt that every streamlined inch of this rugged striker-fired semi-auto was meticulously crafted for EDC readiness and reliability. While a game-altering combination of full-sized capacity, accuracy and power resides within its ultra-concealable one-inch-wide reinforced frame.
Taurus GX4 9mm (Tungsten/Black Frame)
With the introduction of Taurus’ first-ever micro-compact 9mm, the all-new Taurus GX4™ boldly outclasses anything else in its class—reaching unprecedented new heights in concealed carry firearm engineering, ergonomics and innovation.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Caliber | |
| Frame | Polymer |
| Front Sight | Fixed |
| Height | 4.40" |
| Weight | 18.5" oz. |
| Safety | Striker Block, Loaded Chamber Indicator, Trigger Safety |
| Barrel Length | 3.06" |
| Capacity | 11+1 |
| Slide | Cerakote Tungsten |
| Length | 6.05" |
| Width | 1.08" |
| Rear Sight | Drift Adjustable |






