CT9 G2 carbine, Semi-automatic action in 9mm caliber, with capacity of 30 shots, plus two additional magazines, 16″ barrel and ambidextrous controls. Equipped with integral Picatinny rail for inclusion of your favorite accessories. It includes a fixed buttstock and a folding buttstock, which allows the shooter the most ergonomic choice for handling..
Taurus CT9 G2 Semi-Auto 9mm (Matte Black)
CT9 G2 carbine, Semi-automatic action in 9mm caliber, with capacity of 30 shots, plus two additional magazines, 16″ barrel and ambidextrous controls. Equipped with integral Picatinny rail for inclusion of your favorite accessories. It includes a fixed buttstock and a folding buttstock, which allows the shooter the most ergonomic choice for handling..
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | Blowback System |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber | |
| Capacity | 30 |
| Front Sight | Front with protection. Adjustable position. |
| Height | 302mm with magazine |
| Length | 926mm |
| Weight | 3.46 kgs. |
| Width | 80mm with Picatinny rail |
| Safety selector | Semi-Auto, Safe |






