The 1911 aficionado will recognize the Taurus 1911T Officer model in 45 ACP as the perfect sidearm for personal protection or off-duty carry. This compact, concealable 6+1 round pistol offers reliable carry with an affordable price tag. The 3-1/2″ barrel is the shortest in the Taurus 1911T line with an overall length of 7.2″, making it the perfect companion for carry, self defense or home use. The Officer features a discreet black on black finish, Novak® drift adjustable front and rear sights and checkered black grips.
Taurus 1911 Officer .45 (Matte Black)
The 1911 aficionado will recognize the Taurus 1911T Officer model in 45 ACP as the perfect sidearm for personal protection or off-duty carry. This compact, concealable 6+1 round pistol offers reliable carry with an affordable price tag.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Barrel Length | 3.5" |
| Caliber | |
| Capacity | 6+1 |
| Finish | Matte Black |
| Frame | Compact |
| Front Sight | Novak Drift-adjustable |
| Height | 5.1" |
| Length | 7.2" |
| Rear Sight | Novak Drift-adjustable |
| Weight | 35 oz. |
| Width | 1.3" |






