Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared to, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. Starting with our own hammer-forged-not cast-ordnance-grade steel frames, slides and barrels. Our skilled pistolsmiths hand-fit and assemble each firearm in our state-of-the-art factory. Now available in 9mm, this aggressive, rock-solid firearm is ready to go right out of the box. The 9mm Taurus 1911 is an unbeatable firearm that also provides an unbeatable value.
Taurus 1911 9mm (Matte Black)
Now available in 9mm, this aggressive, rock-solid firearm is ready to go right out of the box. The Taurus 1911 is an unbeatable gun that is also an unbeatable value.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 9+1 |
| Finish | Matte Black |
| Frame | Large |
| Front Sight | Novak Drift-adjustable |
| Grips | Checkered Black |
| Height | 5.8" |
| Length | 8.60" |
| Rear Sight | Novak Drift-adjustable |
| Weight | 42 oz. |
| Width | 1.5" |






