Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared to, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. Starting with our own hammer-forged-not cast-ordnance-grade steel frames, slides and barrels. Our skilled pistolsmiths hand-fit and assemble each firearm in our state-of-the-art factory.This aggressive, rock-solid firearm is ready to go right out of the box. The 45 ACP Taurus 1911 is an unbeatable firearm that also provides an unbeatable value.
Taurus 1911 .45 (STS)
Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared against, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8+1 |
| Finish | Stainless Steel |
| Front Sight | Novak Drift-adjustable |
| Height | 5.50" |
| Length | 8-1/2" |
| Rear Sight | Novak Drift-adjustable |
| Weight | 42 oz. |
| Width | 1-1/2" |






