Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared against, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. Starting with our own hammer-forged-not cast- ordnance grade steel frames, slides and barrels, we machine each and every part to tolerance levels that surpass even today’s industry standards. Our skilled pistol smiths hand-fit and tune each gun with the 19 standard features seen below, using quality parts that are built 100% in our state-of-the-art factory. Then they mark the slide, barrel and frame with matching serial numbers. Available in the powerful .45 ACP, this aggressive, rock-solid firearm is ready to go right out of the box. The Taurus 1911 is an unbeatable gun that is also an unbeatable value.
Taurus 1911 .45 (BLUE)
Available in the powerful .45 ACP, this aggressive, rock-solid firearm is ready to go right out of the box. The Taurus 1911 is an unbeatable gun that is also an unbeatable value.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8+1 |
| Finish | Blue Steel |
| Frame | Large |
| Front Sight | Heinie |
| Grips | Checkered Black |
| Grooves | 6 |
| Grooves turn | Left |
| Height | 5.45" |
| Length | 8-1/2" |
| Rate of twist | 1:16" |
| Rear Sight | Straight-8 |
| Trigger type | Ventilated |
| Weight | 38 oz |
| Width | 1-1/2" |






