| Barrel Length | 3.1" |
|---|---|
| Caliber | |
| Capacity | 12 rds |
| Code | P365X |
| Finish | Frame – Stainless Steel, Slide – Nitron |
| Overall length | 6.6" |
| Weight | 20.7 oz |
| Material | Frame – Stainless Steel, Slide – Stainless Steel, Barrel – Carbon Steel |
| Grip module | Series P365 |
| Manufacturer | Sigsauer |






