The Rock Standard full size pistol is built in traditional classic Series 70 design and delivered with our top quality production and engineering standard. Chambered in .45 ACP with a 5.0″ button rifled barrel. The slide has a double wide slant serration and with traditional roll over ejection port. 4140 high grade steel with gun metal grey Cerakote finish. Smooth, angled snag-free low profile rear sight allows for quick draw in fast need situations. Includes skeletonized hammer, beavertail grip safety, 3D trigger and ambidextrous safety lock which is standard in the Rock series. Grips is a double diamond checkered wood. Rock Island Armory pistol comes with crisp factory 4 to 6 lbs. trigger pull. Making it a great experience right out of the box.
ROCK Standard FS Cerakote
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Code | 56419 |
| Finish | Cerakote Gun Metal Gray |
| Front Sight | Fixed dovetail mount |
| Grips | G10 BLACK/GREY |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Model | Rock Standard FS Cerakote |
| Overall height | 5.5" / 140 mm |
| Overall length | 8.75" / 222 mm |
| Overall width | 1.31" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING |
| Rear Sight | Fixed dovetail mount |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






