The Prodigy from Springfield Armory takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set.
- 5″ BULL BARREL
- DOUBLE STACK DESIGN
- OPTICS-READY
The Prodigy from Springfield Armory takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set.
| Barrel Length | 5" Forged Stainless Steel, Match Grade, Bull, 1:16 |
|---|---|
| Caliber | |
| Features | Carrying Case & Decal |
| Frame | Forged Carbon Steel, Black Cerakote® |
| Grips | Polymer |
| Magazine | (1) 17-Round, (1) 20-Round |
| Sights | Fiber Optic Front, Black Serrated Rear |
| Slide | Forged Carbon Steel, Black Cerakote®, Optics-Ready |
| Weight | 33 oz |
| Length x Height | 8.5" x 5.5" |
| Color | Black |
| Recoil System | 2 Piece Full Length Guide Rod |
