G43X Silver slide – The GLOCK subcompact slimline pistol with high magazine capacity
The silver finished slide of the G43X combines its short and slim dimensions to the extended slim frame size of the G48. A perfectly balanced slim fit for nearly all hand sizes with a satisfying magazine capacity and high concealability. The magazine capacity of the slim 01 magazine of the G43X is 10 rounds. It comes with a silver colored nPVD coated slide with front serrations and features the GLOCK Marksman barrel.
GLOCK 43X Silver Slide 9mm
The silver finished slide of the G43X combines its short and slim dimensions to the extended slim frame size of the G48. A perfectly balanced slim fit for nearly all hand sizes with a satisfying magazine capacity and high concealability. The magazine capacity of the slim 01 magazine of the G43X is 10 rounds. It comes with a silver colored nPVD coated slide with front serrations and features the GLOCK Marksman barrel.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Barrel Length | 87 mm / 3.41 in |
|---|---|
| Barrel rifling | Right hand, Hexagonal |
| Caliber | |
| Dimension | 185 × 127 mm |
| Features | Slim Frame, Glock Marksman Barrel, Silver colored nPVD coated slide, Reversible magazine catch, Front Serrations |
| Height | 128 mm / 5.04 in |
| Length | 165 mm / 6.5 in |
| Magazine Capacity | 10+1 |
| Trigger pull | 24N |
| Weight | 465 g / 16.40 oz. |






