The GLOCK 41 Gen4 is a 45 Auto caliber pistol designed to maximize sight radius while achieving perfect weight distribution and balance. The longer barrel and slide help to reduce muzzle flip and felt recoil whereas the MOS Configuration makes it easy to mount a miniature reflex sight on the pistol’s slide without the need for a new slide or separate mounting system. The Modular Back Strap system makes it possible to instantly customize its grip to accommodate any hand size. The reversible magazine catch makes it ideal for left and right-handed shooters
GLOCK 41 Gen4 MOS .45 ACP
The GLOCK 41 Gen4 is a 45 Auto caliber pistol designed to maximize sight radius while achieving perfect weight distribution and balance. The longer barrel and slide help to reduce muzzle flip and felt recoil whereas the MOS Configuration makes it easy to mount a miniature reflex sight on the pistol’s slide without the need for a new slide or separate mounting system.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Barrel Length | 135 mm / 5.31 in |
|---|---|
| Caliber | |
| Features | Longer barrel and slide, MOS configuration, Modular Back Strap, Reversible magazine catch |
| Height | 139 mm / 5.47 in |
| Length | 223 mm / 8.78 in |
| Magazine Capacity | 13 |
| Trigger pull | 24N |
| Weight | 755 g / 26.63 oz. |
| Width | 34 mm / 1.34 in |
| Trigger Distance | 72,5 mm, 2.85 inch |






