The GLOCK 35 Gen4 in MOS configuration combines an extended barrel, longer slide dimensions and elongated distance between the sights with the MOS concept, making it easy to mount a reflex sight on the pistol’s slide without the need for a new slide or separate mounting system. The Modular back strap system makes it possible to instantly customize its grip to accommodate any hand size. The reversible magazine catch makes it ideal for left and right-handed shooters.
GLOCK 35 Gen4 MOS .40 S&W
The GLOCK 35 Gen4 in MOS configuration combines an extended barrel, longer slide dimensions and elongated distance between the sights with the MOS concept, making it easy to mount a reflex sight on the pistol’s slide without the need for a new slide or separate mounting system. The Modular back strap system makes it possible to instantly customize its grip to accommodate any hand size. The reversible magazine catch makes it ideal for left and right-handed shooters.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Barrel Length | 135 mm / 5.31 in |
|---|---|
| Caliber | |
| Features | Longer barrel and slide, MOS configuration, Modular Back Strap, Reversible magazine catch |
| Height | 139 mm / 5.47 in |
| Length | 222 mm / 8.74 in |
| Magazine Capacity | Standard 15 |
| Trigger pull | 24N |
| Weight | 785 g / 27.69 oz. |
| Width | 33 mm / 1.30 in |
| Trigger Distance | 70 mm, 2.76 inch |






