Remarkable for its accuracy and light recoil, the GLOCK 21 Gen5 MOS delivers the power of the 45 Auto round with high magazine capacity. The 45 Auto caliber has since long been regarded with a special reverence. Many shooters feel a special relationship with this timeless caliber. The GLOCK 21 Gen5 presents everything one would expect of a 45 Auto pistol.
GLOCK 21 Gen5 MOS FS .45 Auto
Remarkable for its accuracy and light recoil, the GLOCK 21 Gen5 MOS delivers the power of the 45 Auto round with high magazine capacity.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Barrel Length | 117 mm / 4.61 in |
|---|---|
| Caliber | |
| Features | Modular Optic System (MOS), nDLC finish on barrel and slide, Front Serrations, Modular Backstrap System (MBS), Ambidextrous slide stop lever, Reversible Magazine Catch, GLOCK Marksman barrel |
| Height | 140 mm / 5.51 in |
| Length | 205 mm / 8.07 in |
| Magazine Capacity | 13 |
| Trigger pull | 26N |
| Weight | 825 g / 29.10 oz. |
| Width | 35 mm / 1.38 in |
| Trigger Distance | 72.5mm / 2.85" |






