| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 130 mm |
| Caliber | |
| Finish | Black |
| Frame | Steel |
| Grips | Duralumin |
| Height | 225 mm |
| Length | 152 mm |
| Safety | Manual Safety, Safety notch on the hammer |
| Sight | checkered rear sight, Fiber optic front sight |
| Width | 45 mm |
| Magazine Capacity | 17 RDS 3 magazines |
| Weight with empty magazine[g] | 1350 |
| Code | TS2ORANGE40 |






