| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 134 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 20 rds |
| Finish | Frame-Bronze Cerakote finish |
| Frame | Steel |
| Grips | Duralumin |
| Height | 147 mm |
| Length | 225 mm |
| Safety | Manual Safety, Safety notch on the hammer |
| Sight | Fiber optic front sight, Height Adjustable Visor |
| Weight | 1.35 kg |
| Width | 42 mm |
| Code | TS2 GREEN |






