| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 134 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 15 rds |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Grips | Polymer |
| Height | 137 mm |
| Length | 221mm |
| Sight | Tritium |
| Width | 32 mm |
| Safety features | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |
| Weight with empty magazine[g] | 810 |






