| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 89.5 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 12 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 170 mm |
| Length | 19 mm |
| Safety | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |
| Sight | Luminescent |
| Width | 32 mm |
| Weight with empty magazine[g] | 710 g |
| Code | CZ P-10S OR |






