| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 134 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 19 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 153 mm |
| Length | 225 mm |
| Safety | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |
| Sight | Luminescent, Tritium |
| Width | 32 mm |
| Code | P-10F9 OR SR |






