| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 135 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 19 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 148 mm |
| Length | 230 mm |
| Safety | Decocker / Manual safety, Firing pin block, Safety notch on the hammer |
| Sight | Luminescent |
| Weight | 0.89 kg |
| Width | 37 mm |
| Code | P-09 SR |






