| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 95 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 15 rds |
| Finish | FDE |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 150 mm |
| Length | 207mm |
| Sight | Luminescent |
| Weight | 0.80 kg |
| Width | 34 mm |
| Safety features | Decocking, Manual safety |






