| Barrel Length | 6" (155mm) Hammer Forged Button Rifling, 1:10 |
|---|---|
| Caliber | |
| Finish | Black (High Quality Polish & Finish) |
| Frame | 4140 FORGED STEEL |
| Overall length | 345 mm |
| Slide | 4140 FORGED STEEL |
| Trigger pull | 2900 g |
| Weight | 2100 g |
| Operation | Semi-Automatic, Blowback, Close Bolt |
| Height w/o mag | 198 mm |
| Upper receiver | 4140 Forged Steel |
| Lower receiver | 4140 Forged Steel |
| Trigger | STEEL MONOBLOCK TRIGGER SET |






