The Rock Standard full size pistol is built in traditional classic Series 70 design and delivered with our top quality production and engineering standard. Chambered in .45 ACP with 5″ button rifled barrel. The slide has a double wide slant serration and with traditional roll over ejection port. Slide and frame are stainless and all exposed parts are matte chrome SAE 4140 high grade steel. Front/rear sight allow for quick draw in fast need situation. Includes skeletonized hammer, beavertail grip safety and ambidextrous safety lock which is standard in the Rock series. Grips is a double diamond checkered wood. Rock Island Armory pistol comes with crisp factory 4–6 pound trigger pull, making it a great experience right out of the box.
EFS Stainless Steel
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Code | 51414 |
| Finish | Matte Stainless |
| Front Sight | Mounted dovetail cut |
| Grips | Wood |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Model | Rock Standard Full Size Stainless |
| Overall height | 5.5" / 140 mm |
| Overall length | 9.625" / 244 mm |
| Overall width | 1.31" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING |
| Rear Sight | Mounted dovetail cut |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






