The Rock Ultra 9mm CCO combines an Officer-grip Aluminum frame with a Commander-length slide. The shorter, compact Officer-sized grip aids concealed carry and minimizes the chance of printing under a cover garment. It features a 4.25″ barrel with penetrating impact and remarkably light recoil. Add a single stack beveled magwell with 10-round capacity, dovetail fiber optic front sight and LPA MPS1 type adjustable rear sight with a crisp 4- to 6-pound trigger and you have a well-balanced high velocity target pistol. Includes a skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and is fitted with G10 grips and finished with a durable parkerized/anodized coating. Includes a 22TCM-9R accessory barrel built to drive original Armscor 22 TCM 9R cartridge, to expand the load options for every target shooter.
ROCK Ultra FS Combo
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 4.20" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Code | 56634 |
| Finish | Black Anodized / Parkerized |
| Front Sight | Fixed, dovetail mounted with fiber optic |
| Grips | G10 |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Model | Rock Ultra CCO 9mm / 22TCM9R |
| Overall height | 5" / 127 mm |
| Overall length | 8" / 203 mm |
| Overall width | 1.31" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING, CONCEAL CARRY |
| Rear Sight | MPS1 Adjustable |
| Weight | 1.85 lbs / 0.84 kg |






