The Rock Standard compact size pistol is built in traditional classic Series 70 design and delivered with our top quality production and engineering standard. Chambered in .45 ACP with a 3.63″ button rifled barrel. The slide has a rear slant serration and with traditional roll over ejection port. Slide and frame are stainless and all exposed parts are matte chrome SAE 4140 high grade steel. Front / rear sight and internal parts are parkerized finish. Smooth, angled snag-free low profile rear sight allows for quick draw in fast need situations. Includes skeletonized hammer, beavertail grip safety, and conventional safety lock. Grips is a double diamond checkered wood. Rock Island Armory pistol comes with crisp factory 4 to 6 lbs. trigger pull. Making it a great experience right out of the box.
ROCK Stainless Standard CS
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 3.60" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Code | 51868 |
| Finish | Stainless |
| Front Sight | Fixed dovetail mount |
| Grips | Wood (Double Diamond Checkering) |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Model | Rock Standard Compact Stainless |
| Overall height | 5.13" / 130 mm |
| Overall length | 7.38" / 187 mm |
| Overall width | 1.31" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING, CONCEAL CARRY |
| Rear Sight | Fixed dovetail mount |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2 lbs / 0.92 kg |






