The Rock Ultra CS Lightweight pistol is built in traditional 70-series design with an aluminum frame and delivered with our precise engineering standards and first rate upgrades. This pistol is chambered in .45 ACP with a 3.7″ button rifled barrel with full length guide rod. Includes a fiber optic front sight and MPS1 adjustable type rear sight. Also includes a lightweight hammer and trigger with overtravel adjustable screw and thumb safety, which comes standard in the Rock Series. The Rock Ultra CS-L is finished with a tough parkerized slide and black anodized frame and G10 grips. True to all Rock Island 1911s the Rock Ultra comes with a crisp, 4 to 6 pound trigger gives great performance, right out of the box.
Rock Ultra CS Lightweight
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Code | 51585 |
| Finish | Black Parkerized |
| Front Sight | Fixed, mounted on dovetail cut with fiber optic |
| Grips | G10 |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Model | Rock Ultra CS Lightweight |
| Overall height | 5.08" / 129 mm |
| Overall length | 7.34" / 186.5 mm |
| Overall width | 1.34" / 34 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING, CONCEAL CARRY |
| Rear Sight | MPS1 Adjustable |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 1.72 lbs / 0.78 kg |






