The CCO combines an Officer-grip Aluminum frame with a Commander-length slide. The shorter, compact Officer-sized grip aids concealed carry and minimizes the chance of printing under a cover garment. This pistol is chambered in .45 ACP with a 4.25″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. Includes a dovetail fiber optic front sight and LPA MPS1 type adjustable rear sight. Also includes skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety, which comes standard in the Rock series. The Rock Ultra CCO is finished with a tough Parkerized/Anodized coating and G10 tactical grips. True to all Rock Island 1911s, the Rock Ultra comes with a crisp factory 4- to 6-pound trigger to give you a great experience right out of the box.
ROCK Ultra CCO
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 4.20" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Code | 51857 |
| Features | Series: ROCK |
| Finish | Black Anodized / Parkerized |
| Front Sight | Dovetail fiber optic front sight |
| Grips | G10 BLACK/GREY |
| Model | Rock Ultra CCO |
| Overall height | 5.12" / 130 mm |
| Overall length | 8" / 203 mm |
| Overall width | 1.3" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING, CONCEAL CARRY |
| Rear Sight | LPA MPS1 TYPE ADJUSTABLE REAR SIGHT |






