The Rock Ultra full-size is built in traditional classic 70 series design and delivered with our top quality production and engineering standards. It’s chambered in 9mm with a 5.0″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. Smooth angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile adjustable rear sight, a high visibility fiber optic front sight, skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. Finished with a tough, parkerized matte coating and comes with G10 tactical grips. True to all Rock Island 1911s, it comes with a crisp factory 4- to 6-pound trigger, making it a great experience right out of the box.
ROCK Ultra FS – 10rd(Black/Grey)-
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 10 |
| Code | 51623 |
| Features | Series: ROCK |
| Finish | Black Parkerized |
| Front Sight | Dovetail fiber optic front sight |
| Grips | G10 BLACK/GREY |
| Model | Rock Ultra FS 9mm |
| Overall height | 5.51" / 140 mm |
| Overall length | 8.74" / 222 mm |
| Overall width | 1.3" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING |
| Rear Sight | LPA MPS1 TYPE ADJUSTABLE REAR SIGHT |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






