The Rock Ultra FS is built in traditional 70-series design and delivered with our top quality production and engineering standards. This pistol is chambered in 45 ACP with a 5.0″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. Smooth-angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight. Also includes skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. It’s finished with a tough parkerized matte coating and comes with G10 tactical grips. True to all Rock Island 1911s, the Rock Ultra comes with a crisp, factory 4- to 6-pound trigger to give you a great experience right out of the box.
ROCK Ultra FS
| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Code | 51486 |
| Features | Series: ROCK |
| Finish | Black Parkerized |
| Front Sight | Dovetail fiber optic front sight |
| Grips | G10 BLACK/GREY |
| Model | Rock Ultra FS |
| Overall height | 5.51" / 140 mm |
| Overall length | 8.74" / 222 mm |
| Overall width | 1.3" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING |
| Rear Sight | LPA MPS1 TYPE ADJUSTABLE REAR SIGHT |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






