| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 8 |
| Code | 51447 |
| Features | Series: ROCK |
| Finish | Nickel |
| Front Sight | Dovetail mounted standard sight |
| Grips | RUBBER GRIP |
| Model | ROCK |
| Overall height | 5.51" / 140 mm |
| Overall length | 8.54" / 217 mm |
| Overall width | 1.42" / 36 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING |
| Rear Sight | FIXED ("SNAG FREE" TYPE) |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






