| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 3.62" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Code | 51429 |
| Features | Series: ROCK |
| Finish | Black Parkerized |
| Front Sight | Dovetail mounted standard sight |
| Grips | RUBBER GRIP |
| Model | ROCK |
| Overall height | 5.12" / 130 mm |
| Overall length | 7.13" / 181 mm |
| Overall width | 1.3" / 33 mm |
| Purpose | PERSONAL PROTECTION, RECREATIONAL SHOOTING, CONCEAL CARRY |
| Rear Sight | FIXED ("SNAG FREE" TYPE) |
| Trigger pull | 4 – 6 LBS |
| Weight | 2.5 lbs / 1.13 kg |






