| Barrel Length | 81.5 mm |
|---|---|
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Overall length | 157 mm |
| Weight | 541 gr |
| Rate of Fire | 700-900 rpm |
| System | Single – Action Trigger Hammer – Fired |
| Rate of twist | 1:10 w/6 grooves |
| Height | 117.70 mm |
| Weight with empty magazine[g] | 480 gr |






