Built for personal defense. Perfected for everyday carry. Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus® 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.This 856 model not only delivers an easy wear, low-print profile, it also provides an element of customization with this Rouge (Pink) finish and matte carbon steel cylinder.
Taurus M856 UL .38Spl +P Rouge(Pink)/Black
Built for personal defense. Perfected for everyday carry. Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus® 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.This 856 model not only delivers an easy wear, low-print profile, it also provides an element of customization with this Rouge (Pink) finish and matte carbon steel cylinder.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | |
| Capacity | 6.0 |
| Finish | Anodized Rouge / Carbon Black |
| Front Sight | Serrated Ramp |
| Height | 4.80" |
| Length | 6.55" |
| Rear Sight | Fixed |
| Weight | 16 oz. |
| Width | 1.41" |






