Ultra-fast. Ultra-reliable. Ultra-lightweight. It’s no wonder the 85s are our most popular family. We pack them with a combination of customer-requested features and pair them with the .38 Special +P ammo – making them powerful, easy to carry – and lightning-quick to use. To many of our friends in Law Enforcement, these are must-have revolvers.
Taurus M85 .38Spl Blue
Ultra-fast. Ultra-reliable. Ultra-lightweight. It’s no wonder the 85s are our most popular family.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | |
| Capacity | 5.0 |
| Construction | Steel |
| Finish | Blue |
| Frame | Small |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Grooves | 6.0 |
| Grooves turn | Right |
| Height | 4.28" |
| Length | 6.25" |
| Rate of twist | 1:16.5" |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Transfer Bar |
| Trigger type | Smooth |
| Weight | 21 oz |
| Width | 1.346" |






