The Protector Polymer in .38 Special +P blends a unique design with modern updates that weighs in at a scant 18.2 ounces. This smart little number draws quickly with a full spur hammer. Just like its cousins it’s a best buy in its size now in a cool new set-up.
Taurus M85 .38Spl Protector Polymer
The Protector Polymer in .38 Special +P blends a unique design with modern updates that weighs in at a scant 18.2 ounces.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2.5" |
| Caliber | |
| Capacity | 5.0 |
| Construction | Polymer/Steel |
| Features | Taurus Security System, Transfer Bar |
| Finish | Blue |
| Front Sight | Fixed w/ Fiber Optic |
| Grips | Rubber |
| Height | 4.4" |
| Rear Sight | Fixed Safety |
| Weight | 18.2 oz |
| Width | 1.3" |






