If traveling light is the order of the day, look no further than the Taurus Protector. Featuring a fully shrouded zero-profile hammer that can be manually cocked/decocked in single action operation when needed – and five rounds of .38 Special +P ammo, the 851 revolver is the perfect choice for concealed carry when every ounce counts.
Taurus M851 Protector (STS)
If traveling light is the order of the day, look no further than the Taurus Protector.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 2" |
| Caliber | |
| Capacity | 5.0 |
| Construction | Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Frame | Small |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Grooves | 6.0 |
| Grooves turn | Right |
| Height | 4.28" |
| Length | 6.25" |
| Rate of twist | 1:16.5" |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Transfer Bar |
| Trigger type | Smooth |
| Weight | 25 oz |
| Width | 1.346" |






