Built for personal defense. Perfected for everyday carry. The Taurus® 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.
Taurus M856 .38Spl 3-inch Matte Black
Built for personal defense. Perfected for everyday carry. The Taurus® 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 3.0" |
| Caliber | |
| Capacity | 6.0 |
| Finish | Matte Black |
| Frame | Small |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Length | 7.55" |
| Weight | 680 g |






