Winner of the 2019 American Hunter Handgun of the Year Golden Bullseye Award, the Taurus Raging Hunter is a next-generation, big-bore revolver that’s first in innovation-and built to last. A fun and effective alternative for short- to medium-range hunting scenarios, this 357 Magnum, seven-shot revolver is available in Matte Black or Two Tone finish. Its revolutionary angular barrel design cuts down on overall weight, while its factory tuned porting and gas expansion chamber reduces muzzle lift for quicker target acquisition. Cushioned insert grips ensure a comfortable, controllable shooting experience.
Taurus M357H Raging Hunter 5.1″ .357 Mag/.38 Spl Matte Black
The Taurus® Raging Hunter earned the 2019 American Hunter Handgun of the Year Golden Bullseye Award for its innovative design, reliability, and value, delivering on all the key points serious handgun enthusiasts seek in a hunting revolver.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 5.1" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Construction | Stainless Steel/Steel Alloy |
| Features | Dual lockup cylinder, Picatinny rail, Ported Barrel, Scope Mount |
| Finish | Matte Black Oxide |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber with Cushioned Insert |
| Height | 6.5" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 49 oz. |
| Width | 1.8" |






