The 7-shot Taurus 692 Multi-Caliber revolver is designed for reliable everyday carry with this 3-inch barrel version. The Taurus 692 offers the ability to change the caliber from 38 Special +P/357 Magnum, to 9mm Luger with a simple swap of the cylinder. This DA/SA revolver features a seven round capacity, making it an ideal companion for personal and home defense as well as simply shooting more rounds at the range. The 692 revolver has adjustable rear sights, spurred hammer and Taurus’ Ribber Grip® that aids in accuracy. The ported barrel on this 3 inch model manages recoil for quicker target re-acquisition. Stellar clips are provided with each revolver.
Taurus M692 3″ .357 Magnum/9mm Matte STS
The 7-shot Taurus 692 Multi-Caliber revolvers are a range-friendly option with the the ability to change the caliber from 38 Special +P/357 Magnum, to 9mm Luger with a simple swap of the cylinder.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 3.0" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Construction | Stainless Steel |
| Features | Moon or Stellar Clip, Multi-Cylinder, Ported Barrel |
| Finish | Matte Stainless Steel |
| Front Sight | Fixed |
| Height | 5.66" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 35 oz. |
| Width | 1.5" |






