These revolvers are a longtime favorite of security personnel and perfect for Homeland Defense Forces. This medium frame 7-shot revolver features comfortable rubber grips and a deep, lustrous finish. With fixed sights and a custom Single Action/Double Action trigger for improved accuracy and speed, the 827 is a perfect partner for whatever trouble lurks around the corner.
Taurus M827 4 .38SPL Blue
These revolvers are a longtime favorite of security personnel and perfect for Homeland Defense Forces.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 4" |
| Barrel rifling | 1:16" |
| Caliber | |
| Capacity | 7 |
| Construction | Stainless Steel |
| Finish | Blue |
| Frame | Medium |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Grooves | 5 |
| Height | 5.48" |
| Safety | Transfer Bar |
| Trigger type | Smooth |
| Weight | 37 oz |
| Width | 1.496" |






