With a choice of 38 Special +P, the Taurus 82 is a 6-shot revolver featuring a comfortable rubber grip and a deep, radiant finish. Boasting a spurred hammer, fixed sights and a custom Single Action/Double Action trigger for improved accuracy and speed, the 82 is the ideal revolver for home or self defense.
Taurus M82 4″ .38SPL Blue
With a choice of 38 Special +P, the Taurus 82 is a 6-shot revolver featuring a comfortable rubber grip and a deep, radiant finish. Boasting a spurred hammer, fixed sights and a custom Single Action/Double Action trigger for improved accuracy and speed, the 82 is the ideal revolver for home or self defense.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 4" |
| Caliber | |
| Capacity | 6 |
| Construction | Steel |
| Finish | Blue |
| Frame | Medium |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Rubber |
| Height | 5.50" |
| Safety | Transfer Bar |
| Weight | 37 oz |
| Width | 1.5" |






