The GLOCK 19 Gen5 FS pistol in 9 mm Luger is ideal for a more versatile role due to its reduced dimensions. The new frame design without finger grooves still allows to instantly customize its grip to accommodate any hand size by mounting the different back straps. The reversible magazine catch and ambidextrous slide stop lever make it ideal for left and right-handed shooters. The rifling and the crown of the barrel were slightly modified for increased precision.
GLOCK 19 Gen5 FS 9mm
The GLOCK 19 Gen5 FS pistol in 9 mm Luger is ideal for a more versatile role due to its reduced dimensions. The new frame design without finger grooves still allows to instantly customize its grip to accommodate any hand size by mounting the different back straps.The reversible magazine catch and ambidextrous slide stop lever make it ideal for left and right-handed shooters. The rifling and the crown of the barrel were slightly modified for increased precision.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Barrel Length | 102 mm / 4.02 in |
|---|---|
| Barrel rifling | Right hand, Hexagonal |
| Caliber | |
| Dimension | 185 × 127 mm |
| Features | Glock Marksman Barrel, nDLC finish, ambidextrous slide stop lever, flared magwell |
| Height | 128 mm / 5.04 in |
| Length | 185 mm / 7.28 in |
| Magazine Capacity | 15+1 |
| Trigger pull | 26N |
| Weight | 610 g / 21.52 oz. |






